Stigsborg Idrætsunivers skal danne rammerne for et aktivt og lokalt foreningsliv, hvor børn, unge, voksne og seniorer kan mødes om bevægelse, fællesskab og nye oplevelser. Og opbakningen til den nye forening er stor.
På et informationsmøde den 26. marts dukkede omkring 150 nysgerrige borgere op, og stemningen var præget af spørgsmål, energi og lyst til at bidrage. Siden har flere end 40 personer ønsket et høre nærmere om mulighederne for at træde ind som frivillig i foreningen.
– Lige nu bygger vi stien, mens vi går. Vi starter med det, der er muligt og relevant lige nu – og udvikler os i takt med behovene i bydelen, og vi mærker heldigvis en stor interesse. Det lover godt forud for generalforsamlingen den 23. april, fortæller Johan Lisberg Jensen.
En forening med flere grene
Stigsborg Idrætsunivers organiseres som en flerstrenget paraplyforening med en hovedbestyrelse og underafdelinger med hver deres udvalg. Den første afdeling – gymnastikafdelingen – starter allerede 1. september 2025 med hold som:
- Forældre/barn gymnastik
- Børnehold som Bøllespirerne, Turboraketterne og Dansekids
- Seniorrytme
- Yoga
- Puls og styrke
- Når mænd er værst
Holdene afvikles i Huset Stigsborg, på Skansen og i Nørre Uttrup.
Stærk synergi med bydelen
Stigsborg Idrætsunivers er tænkt som en del af hverdagen i bydelen – både for nye beboere, børn og deres forældre. Huset Stigsborg – der slår dørene op efter sommer – bliver et naturligt samlingspunkt, hvor skole, daginstitution og idrætsliv smelter sammen.
Faciliteterne tæller bl.a. en stor en idrætshal og flere multisale til gymnastik, rytmik og bevægelse. Foreningen kommer også til at spille en aktiv rolle, når Huset Stigsborg officielt åbner, og der planlægges allerede popup-aktiviteter og åbent hus-arrangementer i den forbindelse.
Fremtiden bringer desuden endnu flere muligheder. Etape to af Stigsparken åbner senere i 2025, og her kigger foreningen allerede nu på muligheder for outdoor fitness.
– Vi oplever ret stor interesse for både løbe- og ganghold, og her bliver Stigsparken og stisystemerne langs fjorden med udsigt til Aalborgs havnefront et fantastisk aktiv. Vi har desuden iværksat en proces hvor både fitness og vinterbadning forhåbentligt også faciliteres på Stigsborg. Dét håber vi at kunne fortælle lidt mere om omkring sommer i år, siger Johan Lisberg Jensen.
Hvad sker der nu?
Næste skridt er foreningens generalforsamling den 23. april, hvor der skal sammensættes en ny bestyrelse, der sammen med øvrige frivillige skal være med til at videreudvikle foreningen. Generalforsamlingen bliver afholdt i DGIs lokaler på 9. sal i Nordkraft fra kl. 18:30-20:00, og alle interesserede er velkomne.